Teatr

Nasza Szkoła jest głównym organizatorem Wojewódzkiego Festiwalu Małych Form Teatralnych w Językach Obcych. Festiwal ten jest cykliczną doroczną imprezą, skupiająca uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego województwa śląskiego. Jego historia zaczęła się w 2014 roku i już na dobre zadomowiła się w Żorach. Gościmy w murach Miejskiego ośrodka Kultury, zawsze w marcu, bo to właśnie ten miesiąc, zgodnie z tradycją, jest poświęcony sztuce teatralnej. Międzynarodowy dzień teatru obchodzony jest 24 marca.

W ubiegłych latach impreza ta gromadziła ponad 120 uczniów z 13 różnych szkół całego regionu. Gościliśmy lokalną prasę i telewizję, a także przedstawicieli samorządu naszego miasta. W pierwszej edycji jedna z naszych aktorek: Milena Oleś, została wyróżniona nagrodą za ekspresję sceniczną. W ubiegłym zaś roku nasz aktor Tomasz Tobiasz został uhonorowany nagrodą główną dla najlepszego aktora ze szkół podstawowych, a w tym roku tę nagrodę otrzymała Karolina Jędros.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszego festiwalu: http://www.teatrwjezykachobcych.cba.pl/
Tam dowiedzą się Państwo wszystkiego co z nim związane, a także zobaczą galerie zdjęć z poprzednich edycji.

Nasza MISJA! – dlaczego to robimy?
Nie od dziś wiadomo, że gry i zabawy językowe w formie ćwiczeń teatralnych oraz przedstawienia teatralnego odgrywają niezwykle istotną rolę  w procesie nauczania, a zwłaszcza w nauczaniu języka obcego. Poprzez formę ćwiczenia teatralnego uczeń jest wprowadzony w sytuację zbliżoną do rzeczywistej komunikacji. Poza tym ćwiczenia teatralne posiadają nieocenione walory ilustracyjne, których typowo podręcznikowe metody prezentacji treści często są pozbawione. A przecież ilustrowanie prezentowanych wiadomości ułatwia ich zapamiętywanie. Niestety często o tym zapominamy, że nawet uczniowie z ograniczonymi umiejętnościami językowymi i niewielkim zasobem słownictwa są w stanie się komunikować. Chcą rozmawiać, opowiadać historie i przekazać swoje uczucia, emocje. Zajęcia teatralne dają wszystkim dzieciom, również tym, którym nauka języka przychodzi trudniej, taką możliwość. Dodatkowo, poprzez udział w aktywności dramatycznej dzieci zyskują pewność siebie, szybciej przyswajają nowe słowa i frazy dlatego, że poznają je w prawdziwym kontekście i uczą się doceniać wartość pracy zespołowej. Ponad to wszystko jest jeszcze jedna ważna kwestia, związana z czystą przyjemnością spełniania swoich pasji.